Haber

Tarih öncesine pedalladılar

Nilüfer Belediyesi’nin, Nilüfer Kent Kurulu Bisiklet Kümesi iş birliğiyle düzenlediği bisiklet tipine katılanlar, tarih öncesine pedalladı. Nilüfer Kent Kurulu önünden başlayan tıp, 8500 yıllık bedellerin yer aldığı Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava Müzesi’nde sona erdi.

Nilüfer Belediyesi, düzenlediği tabiat yürüyüşü ve bisiklet tipi etkinlikleriyle Nilüferliler’e, tabiatla iç içe spor yapma fırsatı sunuyor. Mysia Yolları’nın farklı rotalarında gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören tabiat yürüyüşlerinin yanı sıra bisiklet çeşitleri da düzenleniyor. Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Kurulu Bisiklet Kümesi iş birliğiyle gerçekleştirilen “Tarih Öncesine Pedallıyoruz” bisiklet çeşidi da, doğaseverleri ve bisiklet tutkunlarını buluşturdu.

Tura katılanlar, tarih, kültür ve spor dolu bir pazar günü geçirdi. Her yaştan 98 bisiklet tutkununun katıldığı tıp, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda yer alan Nilüfer Kent Kurulu önünden başladı. Akabinde İzmir Yolu güzergâhında pedallayan iştirakçiler, Başköy Mahallesi’ndeki Nilüfer Belediyesi Ertan Ayçetin Bisikletevi’nde mola vererek kahvaltı yaptı. 30 kilometre uzunluğundaki orta zorluktaki parkurda bisiklet tutkunları, molanın akabinde tarih öncesine pedalladı. Keyifli geçen bisiklet çeşidi, Mysia Yolları üzerindeki değerli kültür noktalarından biri olan ve 8500 yıl öncesinin insan hayatlarından kesitler sunan Akçalar Mahallesi’ndeki Aktopraklık Höyük Açık Hava Müzesi ve Arkeopark’ta son buldu. İştirakçiler, çeşidin sonunda bu değerli kültür yerini rehber eşliğinde gezerek, o periyodun hayat biçimini öğrendiler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu